Individuálna canisterapia

Na prvé počutie sa vám v hlave možno vynorí prekvapená otázka, vari aj bábätká potrebujú masáž? Nepredstavujte si však, že sa jedná o intenzívnu masáž, akú potrebujú športovci, či ubolení ľudia. Masírovanie bábätiek je veľmi jemný spôsob, akým rodič, či iná blízka osoba, dokáže nadviazať vzťahovú väzbu s dieťatkom. Svojimi dotykmi bábätku môžeme ukázať, ako veľmi ho milujeme a zároveň tým napĺňame jednu z jeho základných potrieb, kontakt s blízkou osobou.

Počas celého obdobia tehotenstva je bábätko veľmi úzko spojené so svojou matkou. Počúva tlkot jej srdca i hlas, cíti jej pohyby a vníma aj jej emócie. Bolo by zvláštne domnievať sa, že po narodení mu bude stačiť cítiť dotyk a vôňu naškrobenej zavinovačky. Nie, dieťatko po pôrode očakáva, že bude môcť ležať na matkinom tele a piť jej mlieko. Maminka, ktorú nik nevyrušuje, začne automaticky hladiť svoje bábätko, hľadí mu pritom do očí a prihovára sa mu. Novorodené dieťatko sa upokojí a po chvíli sa môže udiať prvé kŕmenie. Tu vzniká základ pevnej a bezpečnej vzťahovej väzby. Masáž bábätka je spôsob, ako túto väzbu upevňovať aj v nasledujúcom období.

Niekedy ženy nemajú šancu zažiť toto pripútavanie, tzv. bonding a môžu sa cítiť neistými vo svojej úlohe matky. Tu však nie je nič stratené, túto väzbu je možné budovať rôznymi spôsobmi, napríklad aj jemnou technikou masírovania bábätka. Dôležitou je vzájomná radosť z tejto aktivity, ktorá pri každej ďalšej masáži môže kvitnúť viac a viac.

Táto technika prináša mnoho benefitov ako pre osobu, ktorá masáž vykonáva, tak aj pre dieťatko. Vďaka masáži bábätka sa prehlbuje schopnosť empatie a vzájomného porozumenia. Dieťatko býva po pravidelných masážach spokojnejšie, živšie a aj zdravšie. Jana Hašplová vo svojej knihe Masáže detí a dojčiat píše, že masáž stimuluje a zlepšuje krvný obeh, čo následne ovplyvňuje činnosť orgánov a rozvoj všetkých tkanív, zlepšuje dýchanie, posilňuje svaly a správne držanie tela. Má teda mnoho nielen psychických ale i zdravotných výhod.

Najčastejšie otázky

Je hygienické kontaktovať malé dieťa so psíkom?

Áno, určite je. Naše psy sú pravideľne odčervené, odblšené a zaočkované.  Ja ako veterinárna lekárka dohliadam, aby boli klinicky zdravé. Taktiež bolo vedecky dokázané, že psík má pozitívny vplyv na imunitu dieťatka.

Môžeme mať istotu, že psík dieťatku neublíži?

Naše psy sú odmalička špeciálne cvičené, aby mali pozitívny vzťah k deťom. Pri canisterapii je dôležitá spolupráca. Terapeut zodpovedá za správanie psa a rodič dáva pozor na dieťa. Spoločne ho učíme ako sa správať ku zvieratku, čo má psík rád a naopak čomu sa pri kontakte so psíkom vyvarovať.

Za aký čas sa dostaví viditeľný výsledok canisterapie?

Je to veľmi individuálne. Dieťa je ako kameraman, všetko si nahráva. Pokiaľ majú rodičia pozitívny motivujúci vzťah ku psíkovi, dieťa ho veľmi skoro navníma a napreduje veľmi rýchlo. Máme deti, ktoré zvládajú už na prvom krúžku pracovať, iné zas potrebujú viac času, a my sme trpezliví a radi mu čas doprajeme. Pomáhame mu aby adaptáciu na nové prostredie a psíka zvládol sám podľa vlastných potrieb.

Máte záujem o niektorú z našich služieb? Napíšte nám: